PORADY EKSPERTA – PR
Jak przygotować się do rozmowy z dziennikarzem
Rzecznik Prasowy przed rozmową z dziennikarzem.
1. Upewnij się, na jaki temat będzie rozmowa. Nie ma wywiadów ogólnych. Im więcej będziesz wiedzieć o temacie rozmowy – tym lepiej się do niej przygotujesz. Poza tym z czystym sumieniem możesz wtedy odmówić odpowiedzi na pytania wykraczające poza umówiony temat.
2. Upewnij się, czy jesteś kompetentną osobą do rozmowy. Zaznacz, ile masz czasu – to uniemożliwi dziennikarzowi przedłużanie rozmowy w nieskończoność. Zdecyduj, co jest najważniejsze w temacie, na który będziesz się wypowiadać. Nie mów wszystkiego – wszystkiego nie da się zmieścić w nawet najdłuższych wiadomościach.
3. Dowiedz się, jaki jest cel wywiadu. Czy samoistna wypowiedź, czy polemika. Jeśli Twoja wypowiedź ma być „w kontrze” do innej – musisz wiedzieć, co powiedziała druga strona. Zapytaj też o kontekst. Twoja wypowiedź o wakacjach w ciepłych krajach może być wmontowana np. w materiał o głodujących dzieciach…
4. Upewnij się co do konwencji wywiadu. Inaczej odczytuje się oświadczenie, inaczej wygłasza komentarz a jeszcze inaczej uczestniczy w rozmowie w studiu. Zapytaj też, czy wywiad jest na żywo czy będzie nagrywany. Nie od rzeczy jest upewnić się, czy rozmowa jest przeprowadzana w konwencji żartu…
5. Nie daj się skusić podpowiedziom dziennikarza: „Lecimy ile się da. Resztę zmontuje się w studiu”. Równie fatalne w skutkach jest umawianie się z reporterem na konkretne pytania i wyuczone na pamięć odpowiedzi. W pierwszym przypadku nadto widoczny jest chaos wypowiedzi, w drugim – jej sztuczność.
6. Zadbaj o własny komfort. Wybierz miejsce i czas rozmowy. Nie musisz być na każdy telefon dziennikarza gotowy do wywiadu. Musisz mieć czas na porządne przygotowanie się do rozmowy. Jeśli chcesz DOBRZE wypaść w mediach – musisz się DOBRZE przygotować.
7. Nie łudź się, że w materiałach newsowych Twoja wypowiedź zostanie przedstawiona w całości. Najczęściej będzie skrócona. Naucz się więc formułować myśli w krótkim czasie. Przeprowadź trening: napisz tekst oświadczenia i odczytaj je. Zobacz, ile czasu zajęło. Zazwyczaj standardowa strona maszynopisu to około minuty czytania na głos. Ale nasze własne poczucie czasu jest najczęściej złudne. Upewnij się, w jakim tempie mówisz. Pamiętaj, że słuchacz, widz szybko nudzi się czyjąś wypowiedzią.
na podstawie programu szkolenia Kontakty z mediami trening medialny